Relacja z IV Konferencji Nowoczesne Systemy Klimatyzacji, Wentylacji i UR w Górnictwie Podziemnym

Ponad 70 przedstawicieli branży górniczej wzięło udział w IV edycji specjalistycznej konferencji

„Nowoczesne Systemy Klimatyzacji, Wentylacji i Utrzymania Ruchu w Górnictwie Podziemnym”,

która zorganizowana została w terminie 7-8 czerwca br. w hotelu inBetween w Jastkowie k. Lublina

Partnerem branżowym spotkania był Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Podczas otwarcia konferencji Prezes „Bogdanki” Artur Wasil przedstawił istniejącą infrastrukturę w zakresie układów klimatyzacji oraz wskazał kierunki inwestycji w tym zakresie, niezbędne do dalszej bezpiecznej i efektywnej eksploatacji pokładów węgla. Szczegółowe informacje w zakresie stosowanych i planowanych rozwiązań zaprezentowali specjaliści z Lubelskiego Węgla: Przemysław Adamczuk i Tomasz Frelich. Innowacyjne rozwiązanie zwiększenia efektywności chłodniczej istniejących oraz nowo-budowanych instalacji centralnej klimatyzacji kopalń zaprezentowali: Łukasz Mika z AGH oraz Damian Lach z firmy DPM Tech. Temat efektywności energetycznej klimatyzacji kopalń w świetle Systemu Zarządzania Energią przedstawił Paweł Borkowski z KGHM ZG Rudna. Przedstawiciele Politechniki Śląskiej: Grzegorz Pach i Zenon Różański omówili ocenę zagrożeń klimatycznych w kopalniach. Krystian Wierzbiński reprezentujący Główny Instytut Górnictwa przeanalizował czynniki kształtujące zagrożenia metanowe w kopalniach węgla kamiennego.

W trakcie konferencji nie zabrakło również prezentacji specjalistycznych firm działających w branży górniczej.

Efekty energetyczne stosowania rurociągów CARBOPIPE w kopalnianych układach klimatyzacji prezentował Mirosław Jaśniok z firmy Carbospec. Mariusz Karczmarczyk z firmy Balticold przedstawił doskonale znane w branży klimatyzacyjnej produkty amerykańskiej firmy BAC. Kazimierz Walczak z firmy Plaston P omówił program produkcyjny firmy w zakresie rur i kształtek poliestrowo- szklanych stosowanych w przemyśle wydobywczym. Korzyści wynikające z racjonalizacji zużycia energii do napędów wentylatorów do głównego przewietrzania kopalń węgla kamiennego prezentował Zbigniew Krawczyk z firmy Stalkowent. Rozwiązania z zakresu utrzymania ruchu wsparte stosowaniem fali uderzeniowej omówił Andrzej Zuber z firmy Ekozub.

Poszczególne panele tematyczne przeplatane były żywymi dyskusjami między prelegentami i słuchaczami.

W trakcie przerw między panelami tematycznymi w kuluarach, uczestnicy konferencji mogli się zapoznać się z propozycjami firm górniczych, którzy promowali swoje technologie i usługi na stoiskach. Można tam było zapoznać się z ofertą firm: Wichary Technolgies, Plaston P, DSI Schaumchemie, Balticold, Ekozub, Stalkowent.

Konferencja zakończyła się wycieczką do kopalni Bogdanka. Jedna grupa miała możliwość zjazdu pod ziemię, druga do zapoznania się z naziemnymi instalacjami systemów klimatyzacji.

Dziękujemy wszystkim  uczestnikom i zapraszamy na kolejne konferencje  z zakresu górnictwa i energetyki.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z konferencji. W zakładce „Prelegenci i referaty” znajdziecie Państwo prezentacje do pobrania w formie pdf.

 

Redakcja POWER&INDUSTRY Energetyka i Przemysł

Zapraszamy na stronę konferencji:

www.climaventmining.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *