PGG łączy się z KHW. Czy powstanie górniczy czempion?

Minister Tobiszowski potwierdził dziś zakończenie rozmów w sprawie połączenia Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego.

Oficjalnie potwierdzono więc powstanie największej firmy górniczej w Polsce i Europie.

PGG powstała w wyniku restrukturyzacji Kompanii Węglowej. W struktury państwowej węglowej spółki weszły kopalnie: KWK ROW (skupiająca ruchy: Jankowice, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (skupiająca ruchy: Bielszowice, Halemba i Pokój), KWK Piast-Ziemowit (skupiająca ruchy: Piast i Ziemowit) oraz KWK Bolesław Śmiały i KWK Sośnica.

Katowicki Holding Węglowy SA aktualnie zarządza KWK Murcki-Staszic, KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Wieczorek i KWK Wujek.

Jednocześnie nie gaśnie dyskusja ad. losów kopalń, które będą skupione w nowej wielkiej grupie. Potwierdziły się informacje o przeniesieniu części KWK Wieczorek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Trudna jest również sytuacja Ruchu Śląsk będącego częścią KWK Wujek. Minister Tobiszowski wspomniał o możliwości połączenia tego ruchu z ruchem Pokój należącym do KWK Ruda (PGG) co ułatwi wydobycie i zmniejszy koszty.

„Połączenie pozwoli również na zmniejszenie kosztów, stworzenie lepszej oferty i utworzenie wspólnej sieci sprzedaży. Połączenie pozwoli na lepsze gospodarowanie złożami i bardziej efektywne wykorzystanie sprzętu.
Po fuzji powstanie silna firma zatrudniająca ok. 43 tysięcy pracowników”

powiedział prezes PGG – Tomasz Rogala

Powstaje więc górniczy gigant. Pozostaje pytanie czy ten gigant zostanie czempionem?

redakcja P&I

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *